הפטרת ט' באב מנחה
מנהג רוב הקהלות לא אשכנזיות
- ההפטרה – "שׁוּבָה יִשְׂרָאֵל" (הושע י״ד:ב׳-י׳ ומדלגים ומוסיפים מיכה ז׳:י״ח-כ׳) המנהג הובא בספר האשכול1 אורחות חיים, 2אבודרהם (ומשמעות הבית יוסף אורח חיים תקנ״ט:כ״ב שפוסק כמוהו). וכך נוהגים רוב הספרדים,3 תימנים, ואיטלקים
- סיבת בחירת ההפטרה -
- וריאציה אחרת של מנהג זה
- שבלי הלקט4 – ההפטרה מסתיימת בהושע י״ד:י׳ בלי דילוגים.
מנהג אשכנז וחלק מהרומניוטים
- ההפטרה – "דִּרְשׁוּ י״י בְּהִמָּצְאוֹ" (ישעיהו נ״ה:ו׳ – ישעיהו נ״ו:ח׳) ההפטרה הובא בסידור רש"י, אורחות חיים, ספר האשכול, בית יוסף אורח חיים תקנ״ט:כ״ב'' ועוד, וכל זאת מעבר למקורות באשכנז לשאר תעניות.
- סיבת בחירת ההפטרה– הפטרה של תשובה בדומה לשאר תעניות