הפטרת צום גדליה
מנהג אשכנז, חלק מן הרומניוטים, אלג'ירס, מרוקו. ומנהג תוניס ברוב שנים (בהרבה קהלות לא מפטירים כלל בצום גדליה)
- ההפטרה – "דִּרְשׁוּ י״י בְּהִמָּצְאוֹ" (ישעיהו נ״ה:ו׳– ישעיהו נ״ו:ח׳) חוץ מהמקורות להפטיר זאת בתענית צבור, הפטרה זו הובאה לצום גדליה ר' יוסף טוב עלם,1 רבינו תם לפי בתוספות מגילה ל״א:, שולחן ערוך אורח חיים תכ״ח:ח׳
- סיבת בחירת ההפטרה – מעבר לקהילות שממילא מפטרים הפטרה זאת בכל התעניות אחרים שקוראים אותה עכשיו בגלל דברי אבא בר אבוה על הפסוק הראשון "אלוו עשרה ימים שבין ר"ה ליוה"כ" (בבלי ראש השנה י״ח.)
מנהג תוניס כשצום גדליה נדחה ליום א
- ההפטרה – "שׁוּבָה יִשְׂרָאֵל" (הושע י״ד:ב׳-י׳ ומדלגים ומוסיפים מיכה ז׳:י״ח-כ׳) בקביעות זו מפטירים "דרשו" בשבת שובה.